Thursday, April 28, 2011

سخنرانی در دانشگاه کی یفکسرا عنقایی ، روز سه شنبه هفتم ارديبهشت ۱۳۸۹ برابر با ۲۷ آوريل ۲۰۱۰،به دعوت بخش ایران‌شناسی دانشگاه ملی کی یف، برای سخنرانی و برگزاری نشست پرسش و پاسخ با اساتید و دانشجویان در این دانشگاه حضور یافت.


در ابتدای این نشست ، خانم «تاتیانا مالینکا» رییس بخش ایران شناسی در مقدمه ای به معرفی کسرا عنقایی و آثارش پرداخت و مجموعۀ ده جلدی «ستایش های دهگانه» را که برگزیده دو دهه شاعری عنقایی ست برای حاضران تشریح کرد، سپس ترجمه روسی یکی از داستان های وی به نام «ستاره نقره» توسط یکی از استادان خوانده شد.
آنگاه عنقایی به مضمون عشق در ادب فارسی پرداخت و رشته سخن به بحث ساختارشکنی و نظریه ژاک دریدا Jacques Derrida کشیده شد.

عنقایی تاکید کرد اندیشه ساختار شکنی یا دستکم نطفه این اندیشه و آرزوی آن در ادبیات فارسی وجود داشته و به عنوان نمونه به دو مورد از اشعار مولوی اشاره نمود:

حرف و صوت و گفت را برهم زنم
تا که بی این هرسه با تو دم زنم

یا آنجا که می گوید:

رستم ازاین بیت و غزل ای شه و سلطان ازل
مفتعلن مفتعلن مفتعلن کشت مرا

کسرا عنقایی در ادامه افزود که ترجیح می دهد از فرصت پیش آمده برای معرفی آثار همنسلانش استفاده کند و کمتر به خود بپردازد و تاکید کرد آثار برخی از آنان بهتر و شایسته تر از آثار خود وی است و افزود بخصوص بر این باور است که شعر شهرام شیدایی می تواند یک روز گره های شعر مدرن فارسی را باز کند


به این ترتیب آثاری از شهرام شیدایی، بیژن نجدی و مهرداد قاسمفر برای حاضران خوانده و بعد از آن ساعتی به سوالات دانشجویان پاسخ داده شد.

عنقایی در یکی از پاسخ ها گفت شهرام شیدایی، رضا چایچی، مهرداد قاسمفر ، نسرین جافری، نازنین نظام شهیدی، بیژن نجدی ،یزدان سلحشور ، افشین دشتی و سهراب رحیمی در شعر امروز ایران از هویت خاصی برخوردارند.

وی افزود استادانی چون مهدی اخوان ثالث، احمد شاملو، فروغ فرخزاد، سهراب سپهری، بیژن جلالی و احمدرضا احمدی هم اکنون جزو قله های شعر فارسی محسوب می شوند و طبیعتا جایگاه خود را دارند.این نشست صمیمانه حدود دو ساعت به طول انجامید و استادان بخش ایران شناسی خواستار تداوم این نشست ها شدند که با موافقت کسرا عنقایی همراه شد.